You are here:

Kondycja budownictwa sakralnego w obecnych czasach

Kondycja budownictwa sakralnego w obecnych czasach
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Ciekawe miejscaNie zawsze przechodząc obok kościoła możemy się w nim pomodlić. Coraz częściej budynki te są przerabiane na szkoły, magazyny, a nawet domy mieszkalne. Jest to trend spowodowany wieloma czynnikami, jednakże różny w zależności od szerokości geograficznej.

W Wielkiej Brytanii modne jest adaptowanie starych kościołów na budynki z funkcją zamieszkania. Architektura tego typu posiada specyficzne kształty i przestrzeń wewnątrz, dając tym samym nieskończone możliwości aranżacji. W Czechach większość kościołów pozostaje zamknięta, lub też spełnia funkcje muzeum. W innych krajach wszystko zależne jest od ilości wyznawców. Polska pod tym względem może się poszczycić największą ilością czynnych kościołów na metr kwadratowy w odniesieniu do jednego mieszkańca. Jednakże podróżując nigdy nie możemy być pewni, czy zamiast do obiektu sakralnego nie wchodzimy do czyjegoś mieszkania.

W chwili obecnej wciąż powstają nowe kościoły – jednakże jest to trend spadkowy, ponieważ nasycenie tego rodzaju budownictwem osiągnęło już pewien poziom szczytowy. Pocieszające jest to, że najpiękniejsza budynki tego typu, powstałe wiele lat temu, z pewnością jeszcze długo będą cieszyć nasze oczy swoją monumentalnością.

Ciekawe artykuły o budownictwie i architekturze:

Posted by: admin

Related articles
 

Back to Top